Trekking w Laponii

Trekking odbywa się w rezerwacie. Zatem musimy poruszać się po wyznaczonej trasie. W rezerwacie Kevo wyznaczone są miejsca postojowe i biwakowe zarazem. Tylko tam możemy nocować, rozpalać ognisko itd. Miejsca te w naturalny sposób wyznaczają też kolejne dzienne etapy do przejścia. Musimy przebyć w ciągu dnia około 15 kilometrów. Mniej więcej taka odległość dzieli od siebie kolejne biwaki.

Na trasie spędzimy 5 dni i w związku z tym na tyle czasu musimy się zaopatrzyć w żywność, sprzęt biwakowy i paliwo do kuchenek. Polecamy kuchenki wielopaliwowe, gdyż z nimi mamy najmniejsze problemy z zaopatrzeniem się w paliwo do nich. Są ponadto lekkie i zajmują mało miejsca w plecaku.

Co musimy mieć w trakcie trekkingu?

To bardzo ważne pytanie, albowiem wszystko co będzie nam potrzebne przez te 5 dni musimy sami nieść w plecaku. W związku z tym musimy mieć:

Plecak. Najlepszy będzie taki o pojemności ok. 60 litrów.z pokrowcem przeciwdeszczowym.

Śpiwór. Sierpniowe noce w Laponii mogą być zimne. Temperatury o świcie mogą oscylować w okolicy 0 stopni Celsjusza. Śpiwór, więc powinien być kompromisem między jego wagą, a właściwościami termicznymi.

Buty. To w zasadzie najważniejsza część naszego wyposażenia. Polecamy trekkingowe buty górskie. W wąwozie Kevo sporo chodzić będziemy po skałach i kamieniach. Bez dobrych butów nigdzie nie dojdziemy. Pamiętajmy o tym.

Kijki trekkingowe. Bardzo ułatwią nam wędrówkę. Podczas maszerowania z dużym plecakiem w zasadzie obowiązkowe.

Kurtka przeciwdeszczowa. Najlepiej z membraną.

Kurtka polarowa. Musimy mieć coś cieplejszego, wszak działać będziemy na Dalekiej Północy.

Bielizna termoaktywna. Jasna sprawa.

Skarpety. Kilka par. Przynajmniej ze dwie pary grubszych, cieplejszych. musimy liczyć się z tym, że przemokną nam buty. Skarpety i buty możemy co prawda wysuszyć na postoju, ale w trakcie ich suszenia musimy mieć co włożyć na stopy.

Rękawiczki. To jest północ, na pewno się przydadzą, wystarczą polarowe.

Czapka. Najlepiej także polarowa. Oprócz niej może się też przydać druga bejsbolówka.

Kuchenka. My polecamy używanie kuchenek wielopaliwowych, albo benzynowych. Wszędzie dostaniemy do nich paliwo. Można też zabrać kuchenkę gazową. Wiąże się to jednak z koniecznością przewidzenia ile kartuszy gazowych będzie nam potrzebne na trasie.

Czajnik. Bardzo skraca gotowanie wody, a ponadto można go wsadzić w ognisko i zmniejszyć zużycie paliwa do kuchenek. Jeden czajnik spokojnie wystarczy dla 3-4 osób.

Karimata. Wiadomo.

Namiot. Jeden na dwie osoby.

Apteczka. Pozycja obowiązkowa. Muszą się w niej znaleźć bandaże, plastry, woda utleniona, leki przeciwbólowe, folia NRC, krem z filtrem, jakiś repelent odstraszający komary. Jeśli przyjeżdżacie na trekking parami, to spokojnie wystarczy jedna apteczka na dwie osoby.

Latarka czołowa. W drugiej połowie sierpnia słońce w Laponii już zachodzi, więc na pewno się przyda.

Okulary przeciwsłoneczne.

Nóż lub scyzoryk. Niezbędny na biwakach.

Mapa. Będziemy ją mieli ze sobą. Jedna na grupę wystarczy.

Żywność. Na trasie najważniejsze jest śniadanie. Tutaj polecamy owsiankę z dodatkami takimi jak orzechy, suszone owoce, rodzynki. Mleko w proszku. Kawa, herbata, cukier. W ciągu dnia podjadamy w trakcie marszu. Na tę okoliczność najlepsze są słodycze. Czekolada, chałwa, batony. Pod wieczór solidny posiłek liofilizowany.

Przed wyruszeniem na szlak zrobimy odprawę, na której omówimy co kto niesie, co jest nam niezbędne, a z czego możemy zrezygnować. Spotykamy się w Ivalo, w którym jest sporo sklepów, gdzie znajdziemy wszystko co będzie nam potrzebne.

Aktualności

"23 kilometr" w sprzedaży
napisano: 2016-03-01

Zapraszamy do zakupu wyjątkowej na polskim rynku książki. Jeszcze nikt tak nie napisał o psich zaprzęgach w języku polskim. Ponadto jest to książka nie tylko o psach i zaprzęgach. Znajdziecie w niej również wiele innych tematów 

"23 kilometr" w przedsprzedaży
napisano: 2016-01-19

Książka pt. "23 kilometr" jest jeszcze dostępna w przedsprzedaży. To ostatnia okazja, aby zakupić książkę ze specjalna i osobistą dedykacją.

Książka "23 kilometr"
napisano: 2015-12-08

Zapraszamy do udziału w zrzutce na wydanie książki pt. "23 kilometr"

zrzutka.pl/ksiazka23kilometr